Podatek rolny
Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
-
właścicielami gruntów,
-
posiadaczami samoistnymi gruntów,
-
użytkownikami wieczystymi gruntów,
-
w niektórych przypadkach - posiadacz gruntów, gdy grunty stanowią własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego oraz gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących rent strukturalnych.
Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał tytuł prawny do gruntów lub objęcie gruntów w posiadanie.
Wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Czynności i dokumenty związane z podatkiem rolnym
Podatnicy podatku rolnego są obowiązani składać organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru:
- informacje o gruntach w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub od zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania (osoby fizyczne),
- deklaracje na podatek rolny w terminie do dnia 15 stycznia roku podatkowego, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub od zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania (osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, jednostki organizacyjne Lasów Państwowych).
dotychczasowych formularzy, których wzory zostały określone uchwałą rady gminy.
Jeżeli grunty stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu jednocześnie osoby fizycznej oraz osoby prawnej, bądź jednostki organizacyjnej (w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej) - osoba fizyczna składa deklarację na podatek rolny oraz opłaca podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne. W tym przypadku nie jest doręczana osobie fizycznej decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego.
Obowiązek składania informacji i deklaracji na podatek rolny dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień w tym podatku, zarówno ustawowych, jak wprowadzonych uchwałą rady gminy.
Od 1 lipca 2019 r. obowiązują jednolite wzory deklaracji i informacji na podatek rolny. Formularze deklaracji i informacji są dostępne na stronie Miasta w Biurze Obsługi Interesanta - Referat Podatków, a także na stronie: podatki.gov.pl. Składanie deklaracji i informacji w formie elektronicznej od 1 lipca 2019 r. jest możliwe za pośrednictwem strony epuap.gov.pl.
Informacje i deklaracje, które powinny zostać złożone do końca czerwca 2019 r. oraz korekty deklaracji i informacji złożonych do tej daty należy składać z wykorzystaniem dotychczasowych formularzy, których wzory zostały określone uchwałą Rady Miejskiej w Radomsku.
Stawki podatku rolnego
-
dla gruntów gospodarstwa rolnego - równowartość pieniężną 2,5 q żyta od 1 ha przeliczeniowego,
-
dla pozostałych gruntów rolnych podlegających podatkowi rolnemu - równowartość pieniężną 5q żyta od 1 ha
obliczoną według średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy.
Terminy i sposoby płatności podatku rolnego
Wszyscy podatnicy płacą podatek rolny w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Należny podatek można wpłacać – na indywidualne rachunki bankowe:
-
gotówką – bez prowizji: w oddziałach PKO Banki Polski S.A. przy ul. Reymonta 16/18
-
kartą, korzystając z terminala płatniczego – pokój Nr 4 i 11 (parter) w Urzędzie Miasta Radomsko
-
za pośrednictwem bankowości elektronicznej
Podstawowe akty prawne:
-
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 1176),
-
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.),
- Uchwała Nr XVII/126/15 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 4 grudnia 2015 r. w spawie określenia wzorów formularzy deklaracji i informacji na podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego poz. 5458).
- Uchwała Nr LVIII/483/18 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 6 listopada 2018 r. w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2019 rok na terenie miasta Radomsko.
- Uchwała Nr XIII/145/19 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2020 rok na terenie miasta Radomsko (opublik. w Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 12.12.2019 r. poz. 6827).
- Uchwała Nr XXIV/255/20 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2021 rok na terenie miasta Radomsko (opublik. w Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 02.12.2020 r. poz. 6550).
- Uchwała Nr XXIX/221/08 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 30 września 2008 r. w sprawie zwolnień od podatku rolnego (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego Nr 342, poz. 2947).
-
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie wzorów informacji o gruntach i deklaracji na podatek rolny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1105).
email: ulaj@radomsko.pl , w dniu: 30‑12‑2011 09:17:00
email: jacek@radomsko.pl , w dniu: 30‑12‑2011 09:17:00
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|